Nasielski Dom Edukacji i Historii zaprasza do oglądania wystawy tematycznej „Nasielszczan portret własny”. Ekspozycja przedstawia wygląd i historię mieszkańców Nasielska z końca XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku.

Na zwiedzających czeka korowód postaci utrwalonych na 54 fotografiach z lat 1912-1959. Najliczniejsze z nich pochodzą z lat 30-tych XX wieku. Wystawę otwierają dostojne matrony i nobliwi panowie reprezentujący lokalnych ziemian, poważnie spoglądający z fotografii w kolorze sepi. Większość tych zdjęć udało się zebrać dzięki uprzejmości Pani Teresy Weyher z Warszawy, której dziadkowie byli właścicielami folwarku w podnasielskim Kossewie.

W naszym zamyśle wystawa miała być zaproszeniem do wędrówki w przeszłość, na swoiste spotkanie z ludźmi, którzy byli mieszkańcami naszego miasta i najbliższej okolicy. Chcieliśmy po trosze wejść w role ówczesnych ludzi odpowiedzialnych za losy kraju, którzy żywo reagowali na ważne wydarzenia polityczne i przeobrażenia społeczne minionych lat. Z fotografii zgromadzonych na wystawie miały emanować nastroje i uczucia dawnych nasielszczan zawarte w mimice, postawach czy też gestach, uchwycone w kadrze starego aparatu fotograficznego, z których  można będzie  odczytać całe stronice dziejów Mazowsza Północnego, a może nawet całej Polski – czytamy na profilu Nasielskiego Domu Edukacji i Historii.

Advertisement

W planach Nasielskiego Domu Edukacji i Historii jest powiększenie wystawy o kolejne fotografie, dlatego twórcy kierują apel do darczyńców o dalsze przekazywanie starych fotografii dotyczących mieszkańców Nasielska z minionych lat. Jednocześnie dziękują wszystkim tym, bez których wystawa „Nasielszczan portret własny” nie doszłaby do skutku.

Jako twórcy wystawy, wychodzimy z założenia, że warto ukazywać, a tym samym ocalić od zapomnienia zmieniające się portrety zmieniających się ustawicznie nasielszczan na tle zmieniających się losów kraju. Warto podkreślić, że zadanie, które nie bez obaw podjęliśmy było i jest trudne, nieomal pionierskie, bo nigdy jeszcze nie pokuszono się o tak szeroką prezentację – podkreślają twórcy wystawy.

fot. Nasielski Dom Edukacji i Historii

Advertisement