Zakroczym. Kiedy składowisko odpadów przestanie być uciążliwe?

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Fora poświęcone życiu w mieście i gminie Zakroczym wypełniają skargi mieszkańców na smród ze składowiska. Zapytaliśmy o ten problem Piotra Gołęgowskiego prezesa zarządu PG INWEST, firmy nadzorującej tę instalację.

29 sierpnia odbyło się w tej sprawie spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury. Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Miejskiej pojawiło się co najmniej 200 mieszkańców. Jednak wciąż wielu zakroczymian nie ma odpowiedniej wiedzy dotyczącej składowiska, nie wie, jakie są czynione działania i jakie będą podejmowane, aby uciążliwości zminimalizować.

-Na bieżąco neutralizujemy biogaz poprzez spalanie w agregacie i pochodniach – tłumaczy Gołęgowski-Niemniej jednak jest to obiekt czynny i nie ma możliwości całkowitego jego ujęcia. Odnośnie powstających uciążliwości, to zazwyczaj dzieje się po południu w dniach, gdy powietrze stagnuje przy bezwietrznej pogodzie lub w dniach podczas okresowych zaników napięcia prądu w sieci, wtedy urządzenia automatycznie się wyłączają.

Zdecydowaną poprawę powinno przynieść zakończenie II etapu inwestycji, która jest w trakcie realizacji. Dostawa dodatkowych urządzeń ma nastąpić w październiku i listopadzie. Całkowita ulga będzie następować po około dwóch latach. Właśnie wtedy rozpocznie się etap rekultywacji, gdzie po ukształtowaniu bryły, zostanie ona przykryta warstwą rekultywacyjną.

-Cztery lata oczekiwaliśmy na zgodę z PGE, która musi nam zezwolić się na przyłączenie do swojej instalacji. Wynajęliśmy kancelarie adwokackie, które słały w tej sprawie pisma. Nie sposób pominąć dużego wsparcia ze strony Pana Burmistrza A. Ciecierskiego. PGE odmawiając wydania warunków na włączenie nas do sieci, argumentowała że posiada przestarzałą i niewydolną infrastrukturę energetyczną. W końcu, jak tylko otrzymaliśmy zgodę, natychmiast zamówiliśmy urządzenia, na które też trzeba czekać prawie rok. I to wszystko spowalnia cały proces –

Advertisement
– wyjaśnia Gołęgowski.

Niestety, podczas spotkania z mieszkańcami można było usłyszeć o problemach zdrowotnych osób zamieszkujących okolicę. Jedna z mieszkanek poruszyła np. kwestię wizyt z dzieckiem u pulmunologa, specjalisty leczenia płuc. Inna mówiła o wyższych niż w innych gminach statystykach zapadania na nowotwory, co wiązała również z działalnością tego miejsca.

Zdaniem Gołęgowskiego,

Zdaniem Gołęgowskiego, w ostatnich latach zabudowania ludzkie znacznie zbliżyły się do składowiska m.in. ulicy Słonecznej, gdzie zaczęli osiedlać się nowi mieszkańcy. Prezes PG INWEST podkreśla, że z uwagi na charakter obiektu możliwy jest okresowy wzrost uciążliwości, stąd działania w kierunku likwidacji problemu.

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Nowy Dwór Mazowiecki. Radny Andrzej Świder: powinniśmy się szanować

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje - przypomina radny KWW WND,...

Nowy Dwór Mazowiecki. Są środki na remont kościoła. Dyskusja o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym

Kolejna nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej zaowocowała podjęciem uchwały, dzięki...

Jacek Kowalski w zarządzie Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin

Według naszych informacji Tomasz Szymczak, Dariusz Jakubowski i Jacek...

Powiat. Żyto, pszenicę, rzepak – te zboża uprawiają nasi rolnicy

Powiat Nowodworski to nie tylko rozwijające się miasta. Znaczną...