Nowy Dwór Mazowiecki. Błyskawiczny remont wałów? Czekamy na niego 13 lat (wideo)

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Rozmawiamy z burmistrzem Sebastianem Sosińskim o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym Nowego Dworu Mazowieckiego. Choć nie mamy raczej co się obawiać wysokiej fali, to wał na Wiśle od lat nie może doczekać się naprawy. Od 13 lat przygotowują się do niego różne instytucje a ostatnio Wody Polskie.

To, co dzieje się na południu naszego kraju zmusza nas do refleksji na temat zabezpieczenia przeciwpowodziowego – powiedział nam włodarz – Nowy Dwór Mazowiecki jest miastem specyficznym, miastem nad trzema rzekami, wobec czego jest to temat dla nas szczególnie istotny.

Pomimo tego, że prognozy dla miasta są optymistyczne, woli dmuchać na zimne, niż potem zmagać się z następstwami.

A jak wygląda zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta?

Wał narwiany był kilka czy też kilkanaście lat temu remontowany. W ocenie burmistrza, jest bezpieczny. – Zawiera on kurtyny i sprawdził się podczas poprzednich powodzi.

Bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku Wisły. Wał, który znajduje się w pobliżu obwodnicy w 2010 roku zaczął przesiąkać. Obwodnica była wtedy zamknięta.

W 2011 dokonano ekspertyzy technicznej wału, która wykazała, że klasyfikuje się on do błyskawicznego remontu i nie pełni już tych funkcji, do których był przewidziany. –Od 2011 roku minęło trochę czasu. Samorządy na przestrzeni lat podejmowały różne działania, aby porozumieć się z właścicielem, czyli z Wodami Polskimi – opowiada Sosiński.

Zagrożenie powodzią od strony Wisły

Doszło do podpisania porozumienia, na mocy którego gmina Jabłonna i Powiat Nowodworski przekazywały środki Wodom Polskim po to, aby przyspieszyć wykonanie remontu.

Aktualnie w ocenie burmistrza Sosińskiego 70 tys. mieszkańców powiatu legionowskiego i nowodworskiego nie jest należycie zabezpieczonych przed żywiołem ze względu na wciąż przesuwający się remont, który utknął na poziomie administracyjnym. Przez kilkanaście lat Wody Polskie nie zdołały zebrać odpowiedniej dokumentacji.

Advertisement

Kwestie bezpieczeństwa powinny tu być absolutnym priorytetem – tłumaczy burmistrz. -Rozmawiałem w ostatnich dniach z wójtem gminy Jabłonna, który organizuje na początku października spotkanie, podczas którego chcemy naświetlić nasze obawy, problemy i uzyskać informację, która byłaby chociażby w jakimś stopniu wiążąca. Nie możemy sobie pozwolić na to, abyśmy zostali zaskoczeni przez powódź, ponieważ w przypadku takiej katastrofy nasze miasto nie podniesie się ze skutków usuwania powodzi przez najbliższe dziesięć lat.– dodaje.

Przygotowania do powodzi

W zeszłym tygodniu odbył się przegląd i czyszczenie studzienek odpływowych przez spółkę miejską. Miasto Nowy Dwór posiada magazyn przeciwpowodziowy, w którym zgromadzone są worki, szpadle, buty i inne narzędzia niezbędne do tego, aby w sytuacji zagrożenia móc podjąć walkę z żywiołem.

Kluczową rolę odgrywa postawa mieszkańców. –Wiem, że nasi mieszkańcy potrafią konsolidować się i wspólnie zaangażować, aby stawić czoło żywiołowi. Mówię to z absolutną pewnością, ponieważ uczestniczyłem w takiej akcji w 2010 roku, kiedy istniało realne zagrożenie dla naszego miasta, ponieważ poziom na rzece Wiśle był zagrażający wcześniej wspomnianemu wałowi.

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Nowy Dwór Mazowiecki. Zderzenie dwóch aut i dachowanie na DK 62. Jedna osoba trafiła do szpitala

W poniedziałek (16 września) chwilę przed godz. 14 w Nowym Dworze Mazowieckim na ulicy Generała Wiktora Thommee (DK 62) w pobliżu lotniska Warszawa-Modlin zderzyły się dwa samochody osobowe. W wyniku kolizji jedno z aut dachowało. Na miejscu interweniowały służby ratownicze. Kobieta, która kierowała jednym z pojazdów została przetransportowana do szpitala. Utrudnienia w miejscu zdarzenia trwały godzinę

Czas zająć się na serio ekologią w mieście. Nowy Dwór Mazowiecki w programie Zielony Lider

Miasto dostało się do rocznego programu, który pomoże mu...

W sierpniu ponad 289 tys. pasażerów skorzystało z lotniska w Modlinie. Najpopularniejsze kierunki to Londyn, Rzym i Dublin

Z usług Lotniska Warszawa/Modlin w sierpniu 2024 roku skorzystało 289 222 pasażerów i obsłużono na nim 1 895 operacje lotnicze – poinformowano w oficjalnym komunikacie lotniska w Modlinie. Powyższy wynik jest jak na razie najlepszym miesiącem pod względem liczby obsłużonych pasażerów w 2024 roku

Kto zniszczył trzcinowy parasol na nowodworskiej plaży?

Policjanci Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego nowodworskiej komendy prowadzą czynności wyjaśniające...