Czosnów. Zutylizują niebezpieczne substancje składowane w porzuconej naczepie

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Po roku od porzucenia naczepy, w której składowane są toksyczne, łatwopalne i wybuchowe substancje, władze gminy usuną niebezpieczne odpady. Za utylizację, z gminnego budżetu, zapłacą mieszkańcy. Urząd ogłosił w tej sprawie przetarg.

Przypominamy, że naczepa z groźnymi substancjami została porzucona na początku marca 2022 roku w Cząstkowie Mazowieckim w okolicy skrzyżowania ul. Warszawskiej i Firmowej przy drodze krajowej nr 7. Wniosek o interwencję w tej sprawie trafił do WIOŚ-u 8 marca ubiegłego roku. Inspektorzy z delegatury w Ciechanowie wraz z funkcjonariuszami KP w Czosnowie, PSP w Nowym Dworze Mazowieckim oraz przedstawicielem Urzędu Gminy Czosnów dokonali oględzin naczepy oraz terenu w miejscu jej porzucenia. Ustalono, że na naczepie typu “firanka” znajduje się 28 zbiorników typu DPPL o pojemności 1m³, w których magazynowane są toksyczne, łatwopalne i wybuchowe substancje oraz 4 opakowania typu big-bag. Więcej o substancjach zagrażającym zdrowiu i życiu ludzi, jak i całej sprawie pisaliśmy (TUTAJ).

SKO zobowiązał gminę do uprzątnięcia odpadów

Pod koniec kwietnia na podstawie ustaleń inspektorów ochrony środowiska, wójt gminy Czosnów wszczął postępowanie administracyjne. 11 lipca została wydana decyzja nakazująca posiadaczowi odpadów ich usunięcie z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, poprzez przekazanie odpadów uprawnionemu podmiotowi posiadającemu stosowne zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów niebezpiecznych. Posiadacz odpadów odwołał się jednak od decyzji gminy i sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie.

Advertisement

Odwołanie właściciela odpadów zostało rozstrzygnięte. SKO podjął decyzję zobowiązując gminę do utylizacji niebezpiecznych opadów na własny koszt. Organ po wykonaniu usunięcia może zażądać od posiadacza odpadów zwrotu poniesionych kosztów lub pozyska je z ustanowienia zabezpieczenia.

Odpady zostaną wywiezione i zutylizowane, jak tylko rozstrzygnie się przetarg wyłaniający firmę, która podejmie się tego zadania. Termin składania ofert upływa 24 lutego, a wyłoniony wykonawca usunie odpady w ciągu 30 dni od podpisania umowy z gminą. Koszt utylizacji wstępnie został oszacowany na ok. 500 tys. zł.

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Zakroczym. Zderzenie busa z rowerzystą na skrzyżowaniu trasy S7 i DK 62. Pomimo reanimacji życia rowerzysty nie udało się uratować

Dzisiaj (20 września) chwilę przed godz. 16 w Zakroczymiu na skrzyżowaniu trasy S7 i drogi krajowej nr 62 doszło do zderzenia busa z rowerzystą. Na miejscu interweniują służby ratownicze. Pomimo reanimacji życia rowerzysty nie udało się uratować. Ruch drogowy w miejscu tragicznego wypadku w kierunku Warszawy jest zablokowany, a policjanci wyznaczyli objazdy dla kierowców przez Zakroczym

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości i zakładają nieprawdziwe zbiórki

Fałszywe wiadomości rzekomo od RCB, przejęcia kont na social...

Nowy Dwór Mazowiecki. Grupa Eksploracyjno Poszukiwawcza Triglav – GEPST sfotografowała zatopiony w Narwi wrak (wideo)

Grupa Eksploracyjno Poszukiwawcza Triglav - GEPST zdołała sfotografować zatopiony...

Nasielsk. Zderzenie samochodu osobowego z dzikiem na drodze wojewódzkiej nr 632 w Chrcynnie

W niedzielę (15 września) po godz. 22 w Chrcynnie (gmina Nasielsk) samochód osobowy zderzył się z dzikiem, który wybiegł na drogę wojewódzką nr 632 wprost pod nadjeżdżający pojazd. Na miejscu interweniowała straż pożarna i policja. Kierowca nie odniósł obrażeń w wyniku kolizji. Dzik nie przeżył zderzenia z autem i padł na poboczu