Kraj. “Rozmawiaj Reaguj” – kampania społeczna zwracająca uwagę na problem wykorzystywania seksualnego małoletnich

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Komenda Stołeczna Policji (KSP) włączyła się w kampanię społeczną pod hasłem “Rozmawiaj Reaguj” zainicjowanej przez Państwową Komisję ds. Pedofilii, której celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na problem wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Z pierwszego raportu sporządzonego przez tę Komisję wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ostatnich latach były najczęściej dzieci w wieku 13-15 (49 %) i 7-12 (41 %) lat. W momencie popełniania czynu 76 % krzywdzonych dzieci przebywato w swoim domu pod opieką rodziców. W 54 % przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważyt nic niepokojącego. Najczęściej informacją o dziejącej się krzywdzie ujawniało samo dziecko, borykając się przy tym z brakiem zaufania ze strony dorosłych, pretensjami oraz negatywną oceną swojego zachowania.

Kampania ma na celu utrwalenie w społecznej świadomości, że zawsze w takim przypadku winę ponosi dorosły sprawca i tylko on jest odpowiedziany za to, co się stało, a nigdy nie jest to wina dziecka. Ponadto ma ona w większym stopniu zwrócić uwagę na krzywdzone dziecko i płynące od niego sygnały.

Advertisement

W ramach opisywanej kampanii zostały przygotowane plakaty, skierowane do wszystkich obywateli, w szczególności zaś opiekunów dzieci i młodzieży. Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną w omawianym obszarze, a także wskazać odpowiednie wzorce zachowań wobec dzieci, które często w sposób pozawerbalny sygnalizują o dziejącej się im krzywdzie. Poza plakatami w tradycyjnej wersji papierowej, przygotowane zostały one także w wersji elektronicznej. Umieszczony na plakatach kod QR przenosi na stronę internetową kampanii, gdzie zawarte są wskazówki dla osób poszukujących informacji na temat wykorzystywania seksualnego dzieci.

fot. KPP w Nowym Dworze Mazowieckim/PKDP

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Najbardziej boimy się piratów drogowych. Wnioski z debat w Zakroczymiu i Nasielsku

12 i 13 września 2024 r. odbyły się debaty...

Zakroczym. Zderzenie busa z rowerzystą na skrzyżowaniu trasy S7 i DK 62. Pomimo reanimacji życia rowerzysty nie udało się uratować

Dzisiaj (20 września) chwilę przed godz. 16 w Zakroczymiu na skrzyżowaniu trasy S7 i drogi krajowej nr 62 doszło do zderzenia busa z rowerzystą. Na miejscu interweniują służby ratownicze. Pomimo reanimacji życia rowerzysty nie udało się uratować. Ruch drogowy w miejscu tragicznego wypadku w kierunku Warszawy jest zablokowany, a policjanci wyznaczyli objazdy dla kierowców przez Zakroczym

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości i zakładają nieprawdziwe zbiórki

Fałszywe wiadomości rzekomo od RCB, przejęcia kont na social...

Poziom wody w Wiśle między Warszawą a Modlinem rośnie. Kiedy spodziewana jest fala kulminacyjna?

Od soboty, 14 września 2024 r. powódź niszczy południe Polski. Najgorzej sytuacja przedstawia się na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Śląsku i w Małopolsce. Pod wodą znalazło się wiele miejscowości. W pozostałych miastach i miasteczkach ogłoszono alarmy przeciwpowodziowe. Straty spowodowane przez ten żywioł będą liczone w milionach złotych. Jak przedstawia się sytuacja na Wiśle i czy mieszkańcy powiatu nowodworskiego mają się czego obawiać?