Czy złożenie dwóch ofert zawsze skutkuje odrzuceniem wykonawcy?

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Ogłoszenia przetargowe są z roku na rok coraz popularniejsze. Wzmożonemu zainteresowaniu obsługą podmiotów publicznych, sektorowych i subsydiowanych sprzyjają czynniki recesyjne polskiej gospodarki, ale też większa świadomość licznych korzyści z realizacji kontraktów samorządowych. Dziś nie trzeba mieć rozpoznawanej marki, sieci kontaktów oraz zaplecza naukowego, by wysłać skuteczną ofertę na zlecenia na dostawy, usługi czy roboty budowlane. Powinno się jednak trzymać pewnych fundamentalnych zasad rynku zamówień publicznych. Jedną z nich jest nakaz składania tylko jednej oferty.

Przetargi publiczne wyszukiwarka – zasady składania oferty

Zlecenia podmiotów publicznych, sektorowych i subsydiowanych w pierwszej kolejności są spisywane w formie ogłoszeń przetargowych. Po zapoznaniu się z nimi, zainteresowane firmy z całej Polski mogą wysyłać swoje propozycje wykonania. Szczegółowe wytyczne dotyczące formy składania ofert zawiera każdorazowo dokumentacja zamówienia oraz rozdział 4 oddział 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. W trzech artykułach określono tam między innymi, że:

  • Wykonawca może złożyć tylko jedną ofertę (z wyjątkiem specyficznych trybów i przypadków).
  • Treść oferty musi być zgodna z wymaganiami zamawiającego.
  • Propozycję należy złożyć w wyznaczonym terminie.
  • Aplikację można zmodyfikować i wycofać przed upływem terminu składania ofert.
  • Wykonawca jest związany swoją propozycją przez ilość dni określoną w dokumentacji zamówienia (zazwyczaj jest to 30, 60, 90 lub 120 dni).

Zanim opiszemy, co dzieje się w sytuacji, gdy dany podmiot na ogłoszenia przetargowe wysłał dwie oferty, zastanowimy się skąd czerpać nowe zlecenia dla firm.

Przetargi publiczne wyszukiwarka – jak wybrać interesujące nas zlecenia?

Każdy zamawiający publikuje swoje ogłoszenia przetargowe na własnej stronie internetowej oraz na platformie zakupowej, na której postępowanie jest prowadzone. W przypadku podmiotów publicznych występuje także obowiązek poinformowania o procedurze Biuletyn Zamówień Publicznych – pod warunkiem, że wartość projektu nie przekracza progów unijnych. Co to oznacza dla wykonawców? Przede wszystkim tyle, że szukanie zleceń na własną rękę nie będzie proste. Jak bowiem odwiedzać regularnie tysiące stron? Skąd znaleźć czas na pobieranie i analizowanie plików zawierających dane o zamówieniu?

Rozwiązaniem tych dylematów jest baza ogłoszeń przetargowych. Serwis https://www.oferent.com.pl zawiera kompletny wykaz aktualnych i historycznych postępowań, prowadzonych przez gminy, powiaty, szpitale, zakłady gospodarki wodnej, firmy dotowane ze środków unijnych i innych, właściwych podmiotów. Każde ogłoszenie jest przedstawione w formie fiszki projektowej, dzięki czemu łatwo i bez konieczności pobierania załączników będziemy w stanie przeanalizować treść, pod kątem atrakcyjności dla naszej firmy. Platforma oferuje też informacje o licytacjach komorniczych, zleceniach osób fizycznych z portali branżowych czy wynikach przetargów.

Przetargi publiczne wyszukiwarka – co w sytuacji, gdy złożono dwie oferty?

Gdy proces wyboru interesujących nas zleceń mamy za sobą, możemy przystąpić do analizy dokumentacji i przygotowania swojej propozycji. Zgodnie z art. 218 ust. 1 ustawy Pzp wykonawca może złożyć tylko jedną ofertę. W dobie elektronizacji zamówień publicznych o przestrzeganie tej zasady dba także platforma zakupowa. Większość z nich ma automatycznie zablokowaną możliwość składania większej ilości dokumentów (jednak nie wszystkie). Z drugiej strony korzystanie z narzędzi sieciowych czasami powoduje problemy. Zawieszenia, długie wczytywanie formularzy, ucinanie dostępu – te kwestie co jakiś czas powracają do wykonawców. Czasami jest to wywołane konkretnym rozwiązaniem informatycznym, innym razem źródłem zamieszania jest komputer lub przeoczenie wysyłającego. W efekcie nadal zdarzają się sytuacje, gdy na dane postępowanie spływa więcej niż jedna oferta wykonawcy. Dalszy sposób procedowania przez zamawiającego, zależy od tego, czy:

Advertisement
  • Wykonawca złożył dwie różne oferty.
  • Wykonawca złożył dwie te same oferty.

Przetargi publiczne wyszukiwarka – dwie różne oferty

Wykonawcy czasami chcą coś zmienić w swoich ofertach. Zdarza się, że w ostatniej chwili dostają korzystniejsze ceny na materiały, dowiadują się o nowej konkurencji, albo opublikowana informacja o kwocie przeznaczonej na sfinansowanie zamówienia sugeruje, że zamawiający dysponuje wyższym/niższym budżetem, niż wykonawca początkowo zakładał. Żeby dostosować ofertę do nowych informacji, dokonuje jej zmiany i ponownej wysyłki. Takie działanie jest dopuszczalne, pod warunkiem skutecznego wycofania wcześniejszej propozycji. Jeśli wykonawca o tym obowiązku zapomni, zamawiający będzie musiał obie oferty odrzucić.

Przetargi publiczne wyszukiwarka – dwie takie same oferty

Rzadko zdarza się, że na dane ogłoszenia przetargowe wpływają dwie takie same oferty wykonawcy. Jak pokazuje jednak praktyka, nie jest to niemożliwe. Podobną sytuację rozpatrywała Krajowa Izba Odwoławcza, a wyrok z dnia 13 stycznia 2020 roku o numerze akt KIO 2585/19, stanowi ramę dla kolejnych, podobnych zdarzeń. Zapisano w nim, że w przypadku złożenia dwóch identycznych aplikacji „w ocenie Izby nie ma miejsca złożenie dwóch ofert przez jednego wykonawcę, a czego zakazuje ustawa”. Propozycji nie należy traktować jako określonego pliku, a oświadczenia woli. Jeśli te są takie same oznacza to, iż mamy do czynienia z jedną ofertą, która co najwyżej niepotrzebnie została zdublowana. Tym samym wykonawca może dalej ubiegać się o zlecenia.

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Pomiechówek zdobył dofinansowanie na wymianę oświetlenia

Ok. 700 tys. zł. z "Polskiego Ładu" zostanie zainwestowanych...

Nasielsk. Kobieta po skoku ze spadochronem spadła na drzewa w pobliżu lotniska w Chrcynnie. Niezbędna okazała się pomoc strażaków

W piątek (20 września) po godz. 18 doszło do niebezpiecznej sytuacji w pobliżu lotniska w Chrcynnie (gmina Nasielsk). Kobieta po skoku ze spadochronem spadła na wysokie drzewa w pobliżu lotniska. Niezbędna okazało się pomoc strażaków z powiatu nowodworskiego i Warszawy. Ostatecznie kobieta po uwolnieniu się ze spadochronu skoczyła na przygotowany przez służby ratownicze skokochron. Na szczęście nie doznała ona poważnych obrażeń i nie wymagała hospitalizacji

Powiat. Żyto, pszenicę, rzepak – te zboża uprawiają nasi rolnicy

Powiat Nowodworski to nie tylko rozwijające się miasta. Znaczną...

Zakroczym. Zderzenie Hyundaia i Kii w Swobodni. Dwie osoby zostały opatrzone przez służby ratownicze

W sobotę (21 września) przed godz. 19 w Swobodni (gmina Zakroczym) zderzyły się dwa samochody osobowe, którymi podróżowało pięć osób w tym dwoje dzieci. Na miejscu interweniowały służby ratownicze. Dwie osoby zostały opatrzone przez zespoły ratownictwa medycznego, na szczęście nie wymagały hospitalizacji. Utrudnienia drogowe w miejscu kolizji trwały ponad godzinę