Lotnisko Warszawa-Modlin w ubiegłym roku obsłużyło ponad 3,4 mln podróżnych. To absolutnie rekordowy wynik i wzrost o 8,8 proc. w stosunku do 2022 r. W 2023 r. podróżni najchętniej wybierali się do Londynu, Rzymu, Dublina, Mediolanu, Oslo, Sztokholmu, Wiednia, Paryża, Barcelony, Rygi, Alicante, Brukseli i Bolonii.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin podał oficjalne statystyki za 2023 rok. W segmencie przewozów pasażerskich był to niezwykle udany rok dla Modlina.

Rekordowa liczba pasażerów

Jak już wcześniej informowaliśmy, w 2023 roku na nowodworskim lotnisku obsłużono 3 400 967 pasażerów, co daje wzrost o 8,8 proc. wyższy niż w 2022 roku. W minionym roku odbyły się 22 154 operacje startów i lądowań, czyli o niespełna 1 proc. mniej niż w roku poprzednim, ale o 5,2 proc. więcej niż w 2019 roku.

2023 był dla Lotniska Warszawa/Modlin bardzo dobrym rokiem, w którym udało się wiele zrobić w zakresie wzbogacenia portu o potrzebne usługi, lokale, placówki i udogodnienia dla pasażerów. Zaś pod względem liczby obsłużonych pasażerów był to rok wręcz świetny. Obsłużyliśmy ponad 3,4 mln pasażerów. Na naszym lotnisku pojawili się nowi przewoźnicy, w tym m.in. Air Malta czy Arkia – powiedział Tomasz Szymczak p.o. prezesa spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin.

Tylko w grudniu 2023 r. z lotniska w Modlinie skorzystało 234 124 pasażerów, a obsłużono na nim 1 527 operacji lotniczych. To oznacza wzrost w porównaniu z grudniem 2022 r. o 6,3 proc., zaś w odniesieniu do grudnia 2019 r. o 5,3 proc.

W 2023 wśród pasażerów lotniska w Modlinie największą popularnością cieszyły się następujące kierunki: Londyn, Rzym, Dublin, Mediolan, Oslo, Sztokholm, Wiedeń, Paryż, Barcelona, Ryga, Alicante, Bruksela i Bolonia.

fot. Lotnisko Modlin

Usługi, lokale, placówki i udogodnienia dla pasażerów

Od 15 lutego w Modlinie uruchomiono bramki automatycznej kontroli granicznej. Mogą z nich korzystać przy wjeździe do Polski osoby powyżej 12. roku życia, mające co najmniej 140 cm wzrostu, będące obywatelami państw Unii Europejskiej, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej lub Szwajcarii i mające biometryczne dokumenty podróży.

Advertisement

16 lutego otwarto na antresoli w strefie zastrzeżonej terminalu dwa nowe lokale gastronomiczno-handlowe: sklep „1-minute Smacznego” oraz kawiarnię prowadzoną pod marką „So Coffee”.

15 maja zainaugurowano działalność saloniku biznesowego Mazovia Premium Lounge, z którego mogą korzystać pasażerowie po kontroli bezpieczeństwa.

28 lipca w strefie ogólnodostępnej terminalu uruchomiony został Kącik Kawowy Stop Cafe.

Od 15 czerwca na terenie lotniska Warszawa-Modlin działa też posterunek policji.

W miesiącach letnich na drodze kołowania DK-A2 przeprowadzono prace budowlane inwestycji polegającej na odbudowie i podniesieniu nośności tejże drogi kołowania.

10 sierpnia lotnisko Warszawa-Modlin obsłużyło 25-milionowego pasażera.

Lotnisko w Modlinie pochwaliło się też szerokim zakresem usług połączeń autobusowych. – To niemal 70 destynacji w Polsce w kursach realizowanych przez przewoźników autobusowych takich jak: Contbus, Flixbus i Żak Express, jak również kierunki zagraniczne: 9 niemieckich i 4 czeskie obsługiwane przez Flixbus, połączenia z 5 różnymi miejscami w Ukrainie realizowane przez FanLogic oraz 2 kierunki białoruskie obsługiwane przez Bajertrans – czytamy w komunikacie.

16 października lotnisko wprowadziło w życie nową taryfę opłat lotniskowych, dzięki czemu Modlin zaczął przynosić zyski.

W ramach zimowego rozkładu lotów 2023/2024 Ryanair uruchomił nowe trasy: Kopenhaga (od 29.10), Walencja (od 30.10) i Tirana (od 31.10).

Advertisement