Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. – poinformował Narodowy Bank Polski. To druga z rzędu obniżka – we wrześniu poziom stóp obniżono z 6,75 do 6 proc. Decyzja RPP oznacza, że raty kredytów spadną.

W środę Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła, że obniża stopy procentowe NBP o 25. punktów bazowych. Tym samym główna stopa referencyjna wynosić będzie 5,75 proc. W komunikacie wskazano, że napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionej koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki.

Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu: stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej, stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej – podał NBP w komunikacie.

Kolejna obniżka stóp procentowych

To już kolejna obniżka stóp procentowych w ostatnim czasie. We wrześniu stopa referencyjna obniżyła się z 6,75 do 6 procent. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej zaskoczyła wówczas część ekspertów. Większość ekonomistów największych banków w Polsce spodziewała się obniżki stóp procentowych, jednak w mniejszej skali – o 25 punktów bazowych.

Jak tłumaczą osoby odpowiedzialne za politykę monetarną, spadki stóp procentowych są powiązane z obniżającą się inflacją. W komunikacie po środowej decyzji RPP zapowiedziała, że dalsze decyzje ws. stóp “będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej”, a NBP “będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie”.

Advertisement

RPP podkreśliła także, że dane Głównego Urzędu Statystycznego sugerują spadek inflacji bazowej we wrześniu. – Uwzględniając dane GUS, można szacować, że we wrześniu ponownie obniżyła się także inflacja bazowa. W sierpniu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były ponownie niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygaszanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej – oceniła Rada Polityki Pieniężnej.  

W ciągu ostatniego roku, aż do września 2022 roku, regularnie zwiększano stopy procentowe -– podnosząc je z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. aż do 6,75 proc.

Do końca obecnego roku przewidziano jeszcze dwa posiedzenia RPP – w listopadzie i grudniu.

źródło: PAP

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Najbardziej boimy się piratów drogowych. Wnioski z debat w Zakroczymiu i Nasielsku

12 i 13 września 2024 r. odbyły się debaty...

Konkurs dla dziennikarzy mediów lokalnych i regionalnych!

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zaprasza do udziału w...

Powiat. Ruszyły zbiórki dla osób poszkodowanych w powodzi na południu Polski

W Nowym Dworze i Zakroczymiu można przyłączyć się do...

Powiat. Żyto, pszenicę, rzepak – te zboża uprawiają nasi rolnicy

Powiat Nowodworski to nie tylko rozwijające się miasta. Znaczną...