Jesienna akcja szczepienia lisów. Szczepionki będą zrzucane z samolotów

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

W najbliższy weekend rozpocznie się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Mieszkańcy województwa mazowieckiego otrzymali w piątek Alert RCB: “Z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie” – można przeczytać w wiadomości.

W piątek (8 września) osoby znajdujące się na terenie województwa mazowieckiego mogły dostać na telefon niepokojącą wiadomość z Alertem RCB. “Uwaga! W dniach 9-20 września z samolotów będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj szczepionki! Nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!” – czytamy w wiadomości Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Alert ma związek z jesienną akcją szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepienia zaplanowane są na terenie Mazowsza oraz stołecznych lasów miejskich. W zależności od terenu szczepionka będzie rozkładana ręcznie lub zrzucana z samolotów. Akcja nie obejmie zbiorników wodnych, dróg ani terenów zabudowanych.

Jak wygląda szczepionka na lisy?

Szczepionka będzie umieszczona we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o intensywnym zapachu rybnym. Z tego względu warto uważać na szczepionki zwłaszcza podczas spacerów z psami – czworonogi mogą wyczuć zapach i chcieć zjeść przynętę na lisy. Szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów.

Advertisement

Służby ostrzegają, aby zachować ostrożność i do środka nie dopuszczać zwierząt domowych. W razie kontaktu należy natychmiast zgłosić się z czworonogiem do weterynarza. Szczepionka nie powinna być dotykana również przez ludzi, ponieważ lisy mogą wyczuć nasz zapach i wtedy jej nie zjedzą. – Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt – zaznaczył Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Ponadto każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny.

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Nowy Dwór Mazowiecki. Radny Andrzej Świder: powinniśmy się szanować

Zgoda buduje, niezgoda rujnuje - przypomina radny KWW WND,...

Powiat. Żyto, pszenicę, rzepak – te zboża uprawiają nasi rolnicy

Powiat Nowodworski to nie tylko rozwijające się miasta. Znaczną...

Poziom wody w Wiśle między Warszawą a Modlinem rośnie. Kiedy spodziewana jest fala kulminacyjna?

Od soboty, 14 września 2024 r. powódź niszczy południe Polski. Najgorzej sytuacja przedstawia się na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Śląsku i w Małopolsce. Pod wodą znalazło się wiele miejscowości. W pozostałych miastach i miasteczkach ogłoszono alarmy przeciwpowodziowe. Straty spowodowane przez ten żywioł będą liczone w milionach złotych. Jak przedstawia się sytuacja na Wiśle i czy mieszkańcy powiatu nowodworskiego mają się czego obawiać?

Informacje z Mazowsza 18 września 2024 roku

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje...