Powiat. Żyto, pszenicę, rzepak – te zboża uprawiają nasi rolnicy

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Powiat Nowodworski to nie tylko rozwijające się miasta. Znaczną część tych terenów stanowią ziemie rolnicze.

Zbigniew Garbaczewski, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Pomiechówku opowiada „Kurierowi Nowodworskiemu”, co nowodworscy rolnicy najchętniej uprawiają.

Żyto, pszenica, rzepak, ale także kukurydza, choć ona przeważa przy okazji hodowli zwierząt, traktowana jako pasza – mówi Garbaczewski.

Chętnie uprawiane są też buraki, a części z rolników stawia na sadownictwo.

-Ono rozwinęło się szczególnie w okolicy DK62– opowiada. Tu przeważają jabłka, gruszki, wiśnie, śliwki.

Powierzchnia użytków rolnych w całym powiecie to 25 402,69 ha. Największy areał upraw znajduje się w gminie Nasielsk – 12 131, 90 ha, a najmniejszy w Leoncinie – 2505, 25 ha.

Wielu rolników ma także drugi zawód. Zdaniem naszego rozmówcy jest to związane z tym, że mechanizacja, użycie maszyn pozwala na spędzanie mniejszej ilości czasu nad pracą w gospodarstwie. Dzięki nim obecnie żniwa trwają często kilka dni.

Zatrudnionych w sektorze rolnym w całym powiecie jest obecnie 7,7% aktywnych zawodowo mieszkańców (chodzi ogółem o pracę w sektorach takich jak rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo).

Advertisement

Agencja dotuje działalność rolniczą, dopłaca np. do każdego zwierzęcia hodowlanego, a obecnie, w czasie załamania cen na zboże i zalania polskiego rynku zbożami ukraińskimi, także do tej produkcji.

Rolnicy często kontynuują tradycje z dziada pradziada, ale pojawiają się także, nowi, miastowi producenci, którzy zafascynowani magią wsi, tu postanawiają się osiedlić.

Przykładem niech będzie Good Farm Wilków w gminie Leoncin, czyli certyfikowane gospodarstwo ekologiczne, działające na zasadzie market garden. Jest to forma upraw warzyw w taki sposób, by na niewielkim terenie sadzić rozmaite odmiany – taki polowy sklep warzywny – tłumaczą właściciele.

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Nowy Dwór Mazowiecki. Grupa Eksploracyjno Poszukiwawcza Triglav – GEPST sfotografowała zatopiony w Narwi wrak (wideo)

Grupa Eksploracyjno Poszukiwawcza Triglav - GEPST zdołała sfotografować zatopiony...

Poziom wody w Wiśle między Warszawą a Modlinem rośnie. Kiedy spodziewana jest fala kulminacyjna?

Od soboty, 14 września 2024 r. powódź niszczy południe Polski. Najgorzej sytuacja przedstawia się na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Śląsku i w Małopolsce. Pod wodą znalazło się wiele miejscowości. W pozostałych miastach i miasteczkach ogłoszono alarmy przeciwpowodziowe. Straty spowodowane przez ten żywioł będą liczone w milionach złotych. Jak przedstawia się sytuacja na Wiśle i czy mieszkańcy powiatu nowodworskiego mają się czego obawiać?

Czas zająć się na serio ekologią w mieście. Nowy Dwór Mazowiecki w programie Zielony Lider

Miasto dostało się do rocznego programu, który pomoże mu...

Deweloper oskarżony o zniszczenie zabytkowego spichlerza uniewinniony

Jak podaje TVN, w środę 18 września, w Sądzie...