Nietypowe znalezisko na terenie budowy S7 Płońsk – Czosnów. Potrzebny był myrmekolog

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Na terenie budowy S7 Płońsk – Czosnów znaleziono mrowisko mrówki rudnicy. Potrzebny był specjalista myrmekolog, aby bezpiecznie przemieścić mrówczą warownię. Owady zabezpieczone w skrzyni plastikowej i w chwytaku przewieziono ok. 3 km od placu budowy na miejsce docelowe w borze sosnowym.

Mrówki rudnice zabijają drobne owady, w tym szkodniki leśne, dlatego są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Przemieszczenie ich z terenu budowy odbyło się zgodnie z decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Mrówki zabezpieczono już kilka tygodni temu, żeby wykonawca nie stwarzając zagrożenia dla owadów, mógł rozpocząć prace ziemne związane z realizacją S7.

W dniu przeniesienia usunięto tymczasowe zabezpieczenie. Przygotowano również docelowe miejsce przeniesienia w lesie Nadleśnictwa Jabłonna poprzez zdjęcie warstwy humusu z powierzchni ok. 2 m2 i wykopanie niewielkiego dołka głębokości ok. 50 cm –  poinformowała redakcję Kuriera Nowodworskiego rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska.

Pod nadzorem specjalisty myrmekologa dwaj pracownicy, przy użyciu łopat, przenieśli główny substrat mrowiska z robotnicami, królową i jajami do niewielkiej plastikowej przezroczystej skrzyni. Skrzynkę przykryto wieczkiem z otworami umożliwiającymi wymianę powietrza. Obok mrowiska rozścielono geowłókninę. Przy pomocy chwytaka HDS przeniesiono pozostałą część mrowiska wraz z ziemią i owadami nad geowłókninę, którą owinięto chwytak wraz z zawartością. Dodatkowo całość takiego transportu zabezpieczono folią. Mrówki w skrzyni plastikowej i w chwytaku przewieziono ok. 3 km od placu budowy na miejsce docelowe w borze sosnowym.

Advertisement

Po dotarciu na miejsce przeniesienia najpierw do przygotowanego zagłębienia wysypano zawartość czerpaka,  a następnie przy użyciu łopat ostrożnie umieszczono na tym substrat i mrówki ze skrzyni. Całość przeniesionego mrowiska osłonięto chrustem i gałęziami sosnowymi z igliwiem w celu ograniczenia nasłonecznienia i wysychania. Na czas aklimatyzacji w nowym miejscu wokół mrowiska ustawiono tymczasowy płotek z żerdzi i siatki plastikowej.

Skomplikowana operacja przemieszczenia mrowiska zakończyła się powodzeniem. Teraz te pożyteczne owady znajdują się w swoim naturalnym środowisku, gdzie w pełni mogą się oddać mrówczym pracom.

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Nowy Dwór Mazowiecki. Grupa Eksploracyjno Poszukiwawcza Triglav – GEPST sfotografowała zatopiony w Narwi wrak (wideo)

Grupa Eksploracyjno Poszukiwawcza Triglav - GEPST zdołała sfotografować zatopiony...

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości i zakładają nieprawdziwe zbiórki

Fałszywe wiadomości rzekomo od RCB, przejęcia kont na social...

Leoncin. Policjanci odkryli uprawę marihuany. 32- latek może stracić wolność nawet na 3 lata

Mieszkaniec gminy Leoncin usłyszał zarzuty posiadania i uprawy konopii....

Nowy Dwór Mazowiecki. Zderzenie dwóch aut i dachowanie na DK 62. Jedna osoba trafiła do szpitala

W poniedziałek (16 września) chwilę przed godz. 14 w Nowym Dworze Mazowieckim na ulicy Generała Wiktora Thommee (DK 62) w pobliżu lotniska Warszawa-Modlin zderzyły się dwa samochody osobowe. W wyniku kolizji jedno z aut dachowało. Na miejscu interweniowały służby ratownicze. Kobieta, która kierowała jednym z pojazdów została przetransportowana do szpitala. Utrudnienia w miejscu zdarzenia trwały godzinę