Nowy Dwór Mazowiecki. Pięć budynków komunalnych czeka termomodernizacja

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim rozpisał przetarg na wykonanie usługi przy ul. Bohaterów Modlina, Długiej, Lotników, Paderewskiego i Sempołowskiej. Zadanie to zostanie wykonane w ramach programu „Poprawa efektywności energetycznej budynków komunalnych w Nowym Dworze Mazowieckim”.

W budynkach mają zostać m.in ocieplone ściany zewnętrzne oraz ściany fundamentowe, a także strop pod poddaszem nieogrzewanym. Wymienione zostaną drzwi i okna. W niektórych budynkach zamontowane będą panele fotowoltaiczne, w większości instalacja c.w.u. i podpięcie do węzła ciepłowniczego.


Projekt obejmie podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej, montaż węzła ciepłowniczego, montaż instalacji c.o., montaż systemu zarządzania energią oraz oświetlenia w częściach wspólnych (energooszczędnego) to kolejne zadania do wykonania w budynkach, które posiadają inwentaryzację z lat 70 czy 80. We wszystkich gmachach został przeprowadzony audyt energetyczny.

Zabytkowe budynki przejdą remont

Budynek wielorodzinny położony ul. przy Bohaterów Modlina 79 pochodzi z 1930 roku i jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. A koszty całkowite przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w nim oszacowano na 475 987,00 zł. brutto. Posiada on 3/4 kondygnacje, a kubatura jego części ogrzewanej to 906 metrów sześciennych. Natomiast to 336, 5 metrów kwadratowych. Znajduje się tutaj 9 mieszkań, które łącznie zamieszkują 23 osoby.

Obecnie współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne w tym domu to 1,08, a po remoncie ma to być 0,18. A roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku ma zejść z 250 do 40 kW. Roczne oszczędzanie kosztów energii powinno wynieść 12 904,67.

Blok przy ulicy Długiej 4 wybudowano z kolei w 1965 roku, a jego przegrody zewnętrzne mają wartości
współczynnika przenikania ciepła 0,41-1,22W/m2K nie spełniające wymogów. Proponowana jest między innymi ocieplenie ścian zewnętrznych, podłogi na parterze oraz stropodachu. A kotły węglowe i piece kaflowe należy zastąpić podłączeniem budynku do sieci ciepłowniczej.

Ten dom posiada tylko jedną kondygnację. Jego kubatura to 1096 metrów sześciennych, a powierzchnia użytkowa budynku to 406 metrów kwadratowych. 22 osoby zamieszkują tu 6 mieszkań. Współczynniki przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne [ W/(m2K)] powinien się zmniejszyć z 1,22 do 0,19. A przez drzwi z 1,7 na 0,9.

Advertisement

Rok budowy: nieznany

Budynek przy ulicy Lotników 31 wykonano w technologii drewnianej. Znajduje się on w rejestrze zabytków. Kocioł i piec kaflowy zastąpi podłączenie do węzła ciepłowniczego, a całkowity koszt przedsięwzięcia to 299 000 brutto. Co ciekawe, nie znany jest rok jego budowy ani zasiedlenia. Jego kubatura to 339 metrów sześciennych, a powierzchnia lokali użytkowych 135 metrów kwadratowych. W dwóch lokalach mieszka łącznie pięć osób.


Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku (bez uwzględnienia sprawności systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) [GJ/rok] ma spaść ze 107 na 26.

Obiekt przy ulicy Paderewskiego 20 powstał natomiast w 1929 roku. Tu również konieczna będzie wymiana kotła ciepłowniczego na ogrzewanie centralne, ocieplenie ścian zewnętrznych, podłogi na parterze oraz stropu pod nieogrzewanym poddaszem. Czeka go też wymiana okien na nowe o współczynniku przenikania ciepła U≤0,9W/m2K. czy też wymiana drzwi na nowe o współczynniku
przenikania ciepła U≤1,3W/m2K. Planowany jest również montaż paneli fotowoltaicznych.

Gmach przy Sempołowskiej 4 zbudowano w 1938 roku. Tu także konieczna jest wymiana instalacji grzewczej, a koszt szacowany to 381 654,00.

Na 3/4 kondygnacjach znajdują się 4 lokale mieszkalne, które zamieszkuje 13 osób. Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku (bez uwzględnienia sprawności systemu grzewczego i przerw w ogrzewaniu) [GJ/rok] powinno spaść ze 175 na 26.

fot. Dom przy Ul. Bohaterów Modlina 79, fot. Urząd Miasta Nowy Dwór Mazowiecki

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

W sierpniu ponad 289 tys. pasażerów skorzystało z lotniska w Modlinie. Najpopularniejsze kierunki to Londyn, Rzym i Dublin

Z usług Lotniska Warszawa/Modlin w sierpniu 2024 roku skorzystało 289 222 pasażerów i obsłużono na nim 1 895 operacje lotnicze – poinformowano w oficjalnym komunikacie lotniska w Modlinie. Powyższy wynik jest jak na razie najlepszym miesiącem pod względem liczby obsłużonych pasażerów w 2024 roku

Jacek Kowalski w zarządzie Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin

Według naszych informacji Tomasz Szymczak, Dariusz Jakubowski i Jacek...

Zakroczym. Uciekając przed policją, zanurkował w stawie

Patrolujący rejon gminy Zakroczym policjanci w Mochtach - Smok...

Czas zająć się na serio ekologią w mieście. Nowy Dwór Mazowiecki w programie Zielony Lider

Miasto dostało się do rocznego programu, który pomoże mu...