Podczas prac na Placu Solnym odsłonili zabytkowy bruk? Interweniował radny

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Trwają prace remontowe na Placu Solnym, który ma się stać reprezentacyjnym punktem na mapie miasta. Wykonawca zerwał asfalt i kolejną warstwę podłoża, którą stanowi podsypka kamienna. Radny Sławomir Kaliński zastanawia się, czy nie doszło do odsłonięcia historycznego bruku.

Rewitalizacji placu za ponad 3 mln złotych podjęła się firma KĘPKA ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU z Warszawy. Miejsce, które zostało sprowadzone do funkcji parkingu zostanie zagospodarowane roślinnością, małą architekturą i infrastrukturą towarzyszącą wraz z tężnią solankową. Więcej o tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ.

Wykonawca rozpoczął pracę 16 sierpnia, zerwał asfalt i kolejną warstwę podłoża, którą stanowi podsypka i kamienie. Prace muszą odbywać się pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ Plac Solny znajduje się na terenie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. Prawdopodobnie pod asfaltem znajduje się bruk.

Co wykopali na Placu Solnym?

Czy historyczny bruk został odsłonięty? Tego chce się dowiedzieć Sławomir Kaliński, radny klubu Zjednoczeni, który po niepokojących sygnałach od mieszkańców skontaktował się z prezesem firmy wykonującej inwestycję. – W dniu 22.08.2023 roku, sprawdziłem osobiście, czy bruk został odsłonięty oraz drogą meilową wysłałem zapytanie do Pana Jarosława Kępki, prezesa firmy KĘPKA Architektura Krajobrazu oraz skontaktowałem się z nim telefonicznie. Pan Kępka nie udzielił mi informacji twierdząc, że nie jest on stroną do tego upoważnioną i powiedział, żebym pytania zadał inwestorowi – napisał Kaliński.

Były wiceprezes Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego TRIGLAV i społeczny opiekun zabytków nie uzyskał odpowiedzi na nurtujące go pytania. Wobec braku satysfakcjonujących wyjaśnień, radny zwrócił się do burmistrza Jacka Kowalskiego, czy odkryto bruk pod asfaltem, czy jest to tylko podsypka kamienna, która była utwardzeniem pod położoną lata temu nawierzchnię bitumiczną. Pyta również, czy prace prowadzone są pod nadzorem archeologicznym i prosi o udostępnienie wytycznych, które Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał dla całego zadania. Zastanawia się także nad kwestią tego, co się stanie z historycznym brukiem, jeśli został naruszony oraz czy znajdują się pod nim inne artefakty, które mogą zostać odkryte podczas prac budowlanych.

Advertisement

W świetle tych pytań i wątpliwości, ważne jest, aby odpowiednie służby i organy nadzoru zweryfikowały te informacje i ewentualnie podjęły niezbędne działania, w tym badania archeologiczne, aby ocenić stan i znaczenie odsłoniętego bruku.

Do sprawy będziemy wracać.

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Najbardziej boimy się piratów drogowych. Wnioski z debat w Zakroczymiu i Nasielsku

12 i 13 września 2024 r. odbyły się debaty...

Powiat. Ruszyły zbiórki dla osób poszkodowanych w powodzi na południu Polski

W Nowym Dworze i Zakroczymiu można przyłączyć się do...

Nowy Dwór Mazowiecki. Uderzył matkę, ma do odbycia wiele kar

Kilka dni temu policjanci z Zakroczymia zatrzymali 41- latka....

W sierpniu ponad 289 tys. pasażerów skorzystało z lotniska w Modlinie. Najpopularniejsze kierunki to Londyn, Rzym i Dublin

Z usług Lotniska Warszawa/Modlin w sierpniu 2024 roku skorzystało 289 222 pasażerów i obsłużono na nim 1 895 operacje lotnicze – poinformowano w oficjalnym komunikacie lotniska w Modlinie. Powyższy wynik jest jak na razie najlepszym miesiącem pod względem liczby obsłużonych pasażerów w 2024 roku