Radna powiatowa Anna Małecka przygotowała petycję w sprawie zwiększenia dostępności opieki hospicyjnej na terenie powiatu nowodworskiego. Obecnie jedyna placówka, która świadczy takie usługi w ramach NFZ, to Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego Caritas Diecezji Płockiej w Nasielsku. Niestety nasielska placówka może pomieścić zaledwie 33 pacjentów. To powoduje, że inni ciężko chorzy są zmuszeni czekać w kolejkach tygodniami lub korzystać z płatnej opieki. – „Nie możemy przyglądać się tej sytuacji i nie możemy pozwolić, by nic w tej kwestii nie zmieniło się przez najbliższe półtora roku” – apeluje radna.

W powiecie nowodworskim jedyną placówką świadczącą usługi opieki hospicyjnej jest Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego Caritas Diecezji Płockiej w Nasielsku. Niestety ze względu na ograniczone możliwości kadrowe, placówka ta może przyjąć zaledwie 33 pacjentów, a hospicja leżące na terenie innych powiatów nie świadczą usług dla mieszkańców powiatu nowodworskiego.

Jeden podmiot świadczący domową opiekę hospicyjną, to zdecydowanie za mało, w stosunku do potrzeb i oczekiwań mieszkańców całego powiatu. Ciężko chorzy są zmuszeni czekać w kolejce przez kilka tygodni. Dla nich i ich rodzin to bardzo trudne doświadczenie i niejednokrotnie, zostawieni bez pomocy, korzystają z prywatnej i płatnej opieki. Ponadto, Nasielsk leży w odległości 20 – 40 km od pozostałych miejscowości powiatu. Dla wielu starszych opiekunów dojazd do hospicjum po potrzebną pomoc lub sprzęt rehabilitacyjny, jest utrudnieniem – czytamy w petycji Anny Małeckiej, radnej Rady Powiatu Nowodworskiego.

Jak informuje radna, dostępność do świadczeń hospicjum domowego została zabezpieczona przez Narodowy Fundusz Zdrowia w oparciu o wieloletnie umowy. Postępowania konkursowe przeprowadzono dawno, kontrakty były przedłużane od wielu lat, tylko w tych placówkach, gdzie były wcześniej przydzielone.

Advertisement

Radna przekazała, że zarówno Nowodworskie Centrum Medyczne, jak i inne podmioty prywatne z Nowego Dworu Mazowieckiego, są zainteresowane świadczeniem leczenia hospicyjnego. Wnioski o możliwość zakontraktowania takich usług były składane przez te podmioty do NFZ. – Niestety, NFZ nie widzi takiej potrzeby, twierdząc, że “dostępność do rzeczonych świadczeń na obszarze województwa mazowieckiego została zabezpieczona w oparciu o umowy wieloletnie obowiązujące do 30 czerwca 2025 r” – dodała radna.

Anna Małecka apeluje do dyrektora Mazowieckiego Oddziału NFZ o podjęcie konkretnych działań na rzecz poprawy dostępności opieki hospicjum domowego dla mieszkańców powiatu nowodworskiego. – Zmiany potrzebne są dziś, a nie dopiero za 1,5 roku. Prosimy o ogłoszenie nowego, dodatkowego postępowania konkursowego w zakresie świadczeń hospicjum domowego dla mieszkańców powiatu nowodworskiego, by zapewnić większą dostępność do świadczeń dla mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego, Czosnowa, Leoncina i Zakroczymia. Poprzez powyższe działanie zwiększy się również dostępność mieszkańców Nasielska do domowej opieki hospicyjnej – napisała Małecka.

Podpisy pod petycją można składać pod TYM adresem.

Advertisement