spot_img

Deweloper podczas prac wyciął i uszkodził dwa dęby na Osiedlu Młodych. Urząd wszczął postępowanie administracyjne

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Podczas realizacji inwestycji deweloperskiej przy ul. Jasnej w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do nielegalnego usunięcia dębu szypułkowego i uszkodzenia systemu korzeniowego drugiego drzewa. Nowodworski magistrat wszczął postępowanie administracyjne w celu ukarania dewelopera za naruszenie przepisów dotyczących ochrony przyrody.

O tym, że na Osiedlu Młodych w dzielnicy 17 mogło dojść do zniszczenia pomnikowego dębu poinformowali nas mieszkańcy Nowego Dworu Mazowieckiego. Incydent miał mieć miejsce podczas wykonywania wykopu pod budowę parkingu podziemnego.

Deweloper nie miał zezwolenia na wycięcie drzew

Jak udało nam się dowiedzieć, 10 kwietnia br. nowodworscy urzędnicy przy udziale straży miejskiej przeprowadzili oględziny terenu, podczas których stwierdzono, że korzenie jednego dębu szypułkowego zostały odkryte w wyniku osunięcia się skarpy powstałej podczas wykopu pod budowę budynku mieszkalnego. Skarpa w żaden sposób nie została zabezpieczona przez dewelopera. Dodatkowo zauważono również, że usunięty został inny dąb szypułkowy. Spółka RSJ House, będąca inwestorem, dokonała wycinki drzewa bez wymaganego zezwolenia.

Urzędnicy wszczęli postępowanie administracyjne

W związku z tym Urząd Miejski w Nowym Dworze Mazowieckim wszczął postępowanie administracyjne w tej sprawie i wezwał inwestora do podjęcia natychmiastowych działań naprawczych. Deweloperowi za uszkodzenie brył korzeniowych drzew, co w efekcie może prowadzić do jego uschnięcia oraz za usunięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia grożą kary pieniężne.

Jak chronić drzewa w czasie inwestycji?

Postanowiliśmy zapytać nowodworskich urzędników o to, jak w przyszłości zamierzają chronić drzewa w procesach inwestycyjnych. – Ochrona drzew, w tym niekolidujących z budynkami powinna być brana pod uwagę przez projektanta już na etapie projektowania. Przed przystąpieniem do projektowania architekt powinien dokonać oględzin nieruchomości i odnieść się do kolizji projektowanej inwestycji z istniejącym drzewostanem, terenami zielonymi oraz innymi ograniczeniami wynikającymi ze stanu faktycznego, który nie zawsze posiada swoje odzwierciedlenie na mapach. Na etapie przygotowania dokumentacji powinny być wskazane metody minimalizowania negatywnego wpływu prac budowlanych na drzewa. Obowiązek ochrony  drzew i zakaz ich uszkadzania czy niszczenia wynika z obowiązujących w naszym kraju przepisów ustawy o ochronie przyrody –

Advertisement
tłumaczy insp. Małgorzata Kiełbasińska z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.

– Obowiązkiem inwestora zatem jest prowadzenie prac budowlanych z zachowaniem nie tylko przepisów budowlanych, ale również z zachowaniem przepisów o ochronie środowiska czy ochronie przyrody. Drzewa niekolidujące z inwestycją powinny być zabezpieczone z zastosowaniem przyjętych technik eliminujących lub zmniejszających negatywny wpływ prac budowlanych na ich zdrowotność. W przypadku naruszenia przez Inwestora przepisów o ochronie przyrody organ (burmistrz) jest zobligowany do podjęcia działań mających na celu przede wszystkim wezwanie inwestora do podjęcia działań naprawczych oraz wszczyna postępowanie administracyjne w przedmiocie naliczenia administracyjnej kary pieniężnej za zniszczenie drzew – podkreśla Kiełbasińska.

fot. Nowy Dwór Mazowiecki – forum mieszkańców
Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Nowy Dwór Mazowiecki. Mężczyzna na hulajnodze wjechał wprost pod jadący samochód. Trafił do szpitala

We wtorek (14 maja) w godzinach popołudniowych na ulicy Morawicza w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do potrącenia mężczyzny poruszającego się na hulajnodze przez kierującą samochodem osobowym. Poszkodowany trafił do szpitala.

W czerwcu korekta rozkładu jazdy Kolei Mazowieckich. Jakie zmiany w kursowaniu i utrudnienia?

Koleje Mazowieckie (KM) przekazały, że 9 czerwca br. wejdzie w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany będą obowiązywać do 31 sierpnia br. Utrudnień można spodziewać się m.in. na linii Nasielsk – Sierpc.

Chleba naszego powszedniego, czyli skwer o wielowymiarowej symbolice

W poniedziałek, 13 maja, oficjalnie otwarto skwer, który znajduje się tuż przy Muzeum Twierdzy Modlin. Został nazwany na cześć piekarzy – „Chleba Naszego Powszedniego”. – „Żyjemy w czasach dobrobytu i nie zdajemy sobie sprawy z tego, czym jest głód – mówi Adam Deptuła, który wygrał licytację na nadanie nazwy skwerowi w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nasielsk. Pożar drewnianych schodów i elektronarzędzi na posesji w Wiktorowie

W środę (15 maja) około godz. 11 w Wiktorowie na jednej z posesji doszło do pożaru drewnianych schodów i elektronarzędzi przy budynku gospodarczym. Właściciel posesji sam próbował ugasić płomienie, jednak niezbędna okazała się pomoc strażaków.