spot_img

Monika Bratkowska: Chciałabym, aby to był powiat przyjazny każdemu mieszkańcowi

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Zapraszamy na wywiad z Moniką Bratkowską, która otwiera listę Koalicji Obywatelskiej do Rady Powiatu Nowodworskiego w okręgu nr 1 obejmującym Nowy Dwór Mazowiecki.

Co skłoniło Panią do startu w wyborach? To Pani pierwsze podejście?

W 2006 r. bezskutecznie startowałam w wyborach do rady miasta. Wówczas nie byłam jeszcze gotowa na podjęcie takiego wyzwania. Pochłaniały mnie inne obowiązki. Głównie zawodowe i rodzicielskie. Od 2006 r. jestem członkiem Platformy Obywatelskiej. Jednak z początku nie podejmowałam żadnych działań, ponieważ skupiona byłam głównie na pracy w  korporacji i synu. Natomiast od 2012 r. stałam się bardziej aktywna lokalnie. Miałam więcej czasu i mogłam wreszcie przekierować go m.in. na aktywność polityczną. Działałam na zapleczu, jako „aktor drugiego planu”, organizując kampanie wyborcze dla posłów i senatorów startujących z tzw. obwarzanka warszawskiego. Teraz wiem, że jestem na takim etapie życia, iż mogę wyjść z cienia i zacząć realizować się publicznie, jako Ja Monika Bratkowska i na większą skalę. Lubię działać na rzecz lokalnej społeczności i pomagać mieszkańcom. Głowę mam pełną pomysłów i myślę, że jako Radna Powiatu Nowodworskiego mogłabym część z nich wcielić w życie. Jeżeli jednak nie uda się tego robić jako członek rady powiatu, to swoje plany i działania będę realizowała poprzez Stowarzyszenie Razem dla Powiatu Nowodworskiego, które jest w trakcie rejestracji.

Jakie są główne obszary działań, którymi zamierza się Pani zająć jako radna powiatu?

Jest kilka obszarów, którymi chcę się zająć, m.in. edukacja „zero-waste”, wsparcie dla młodych, nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi inwestorami, szeroko pojęta ochrona zwierząt. Niemniej jednak, bliskim mojemu sercu obszarem jest wsparcie dla rodzin dzieci, jak również osób dorosłych ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera, ADHD oraz dla rodzin osób chorych na Alzheimera i demencję. Znam te problemy  z autopsji. O ile dotknięte chorobą osoby są w jakikolwiek sposób objęte opieką różnych placówek i instytucji, to ich rodziny pozostawione są same sobie. Metodą prób i błędów próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. Niestety często bywa, że część rodziny nie radzi sobie z zaistniałą sytuacją, nie wie jak się zachować, co robić i powoli się wycofuje, co  w konsekwencji może doprowadzić do rodzinnego wykluczenia. To dotyczy również przyjaciół, znajomych.  Towarzyszą temu bardzo duże emocje, z którymi często nie wiemy jak sobie poradzić. Moim zdaniem powinna być wdrożona opieka psychologiczna, grupy wsparcia dla rodzin, by od samego początku, gdy dowiadują się o chorobie najbliższego członka rodziny, wiedzieli jak odnaleźć się w „ nowej rzeczywistości”,  jak postępować z kochaną osobą nie tracąc swojej tożsamości. Podobna sytuacja dotyczy rodzin dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera. Ludzie  często nie zdają sobie sprawy z problemów, z którymi na co dzień zmagają się te dzieci i dorośli. Potrafią zwracać uwagę na nadpobudliwość złość czy płacz, nie zdając sobie sprawy z tego, że osoba dotknięta takimi  zaburzeniami neurorozwojowymi może być nadwrażliwa nawet na najmniejsze bodźce, takie jak dźwięk prądu w gniazdku. Znalezienie się w obcym miejscu, w tłumie ludzi, gdzie jest mnóstwo bodźców, może wywoływać u nich ogromny niepokój, różne zachowania, co z kolei wpływa często na nieadekwatne reakcje osób postronnych. Dlatego uważam, że tak ważne jest budowanie świadomości społecznej w tym zakresie i będę o to zabiegała.

Jaka jest Pani wizja rozwoju powiatu nowodworskiego w najbliższych pięciu latach?

Chciałabym, żeby to był powiat przyjazny dla osób, które w nim mieszkają, w tym i dla mnie. Żeby był dobrze skomunikowany. Żeby doszło do porozumień między gminami i można było swobodnie o każdej porze dnia dojechać z Nowego Dworu Maz. do innych miejscowości w powiecie, tych mniejszych też. Przykładem jest połączenie między Nowym Dworem Mazowieckim a wsiami w gminie Pomiechówek na linii NDM -Wojszczyce, gdzie bodajże ostatni autobus jest ok. godz. 16. i później z miasta ludzie nie mają jak dojechać do domu. Popołudniami tych kursów brakuje. Wiem, że jakieś porozumienie między gminami jest już nawiązywane i ta komunikacja ma się polepszyć. Zielony powiat, to kolejna moja wizja. Mamy przepiękne położenie o bardzo dużym potencjale, który już jest bardzo dobrze wykorzystywane do celów rekreacji, turystyki i promocji. Myślę, że i w tym zakresie też jeszcze można podziałać więcej, np. więcej ścieżek rowerowych łączących Nasze piękne gminy.

Jakie inwestycje uważa Pani za najbardziej potrzebne dla powiatu?

Obecnie większość kandydatów prześciga się w tej kategorii a ja chcę powiedzieć, co usłyszałam od znajomych i nieznajomych mieszkańców powiatu i co też jest mi bliskie. W  przyszłości warto by pomyśleć o centrum rekreacji, które by łączyło pokolenia. Takie „od juniora do seniora”. Tak, żeby młodzież nie miała tylko do dyspozycji restauracji, pizzerii czy ławki w parku. Ja wiem, że w powiecie są kina, że NOK, GOK mają bardzo szeroką ofertę różnych aktywności, są „Orliki”, itp. Doceniam, sama też korzystam, ale nie każdy chce/lubi uczestniczyć w takich zajęciach zorganizowanych. Myślę o centrum rekreacji połączonym np. z kręgielnią i inną fajną aktywnością (na tym etapie nie chcę głośno o tym mówić).  Miejsce, w którym mogliby znaleźć coś dla siebie zarówno dzieci, młodzież, jak i seniorzy.

Advertisement

Jednym z Pani postulatów jest ochrona zwierząt. Jakie konkretne działania planuje Pani podjąć w celu poprawy ich sytuacji?

Chciałabym działać w obszarze praw, obowiązków i bezpieczeństwa posiadania zwierząt, ponieważ jestem przekonana, że bezpieczny i świadomy dom, to mniej schronisk. Mam swój program, który chciałabym wdrożyć w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach średnich. Z poziomu starostwa to bardziej szkoły średnie, ale myślę, że program również znajdzie zainteresowanie wśród dyrektorów przedszkoli i szkół podstawowy. Chciałabym aby proces nauki świadomego obcowania ze zwierzętami zaczął się już właśnie na etapie przedszkolnym. Działania profilaktyczne nauczą dzieci jak reagować na danego psa. Współpracuję z doświadczoną behawiorystką, która posiada szeroką wiedzę i osiągnięcia w tym zakresie. Co zaowocowało, że stworzyła swój autorski program dot. zapobiegania pogryzieniom przez psy. Wierzę, że mogę wprowadzić go na teren powiatu nowodworskiego. Jeśli nie uda z ramienia starostwa, to w przyszłości, za pośrednictwem Stowarzyszenia będziemy dążyć do jego realizacji za zgodą władz gmin. Ważną kwestią jest też budowanie świadomości społecznej i zdobywanie większej puli pieniędzy na akcje kastracji i sterylizacji zwierząt, dzięki czemu będzie mniej zwierząt w schroniskach. Mniej zwierząt w schroniskach oznacza także mniej apeli o adopcję czy wsparcie, co z kolei pozwoli oszczędzić gminom znaczące środki finansowe, które pochodzą z kieszeni podatników, czyli Naszych.

Na tym etapie mogę Wam, Wyborcom zaoferować i zagwarantować swoje pełne zaangażowanie i wykorzystanie dotychczas zdobytego doświadczenia zawodowego i życiowego. To Wy Drodzy Mieszkańcy zdecydujecie czy chcecie dać mi mandat zaufania. To dzięki Wam mogę wziąć część odpowiedzialności za Naszą Małą Ojczyznę – Powiat Nowodworski! Jako mieszkańcy zasługujemy na przyjazne i wygodne miejsca do życia. Wybory już 7 kwietnia!

Zaufaj mi! Oddaj na mnie swój głos! I powiedz sprawdzam!

Kariera i wykszatłcenie

Monika Bratkowska z pochodzenia jest nowodworzanką, a dokładnie – jak sama siebie określa – modlinianką. Pierwsze kroki w edukacji stawiała w Nowym Dworze Mazowieckim. Z wykształcenia jest ekonomistą i przedsiębiorcą z ponad 20-letnim doświadczeniem korporacyjnym. Od 2006 roku jest zaangażowana politycznie w Platformie Obywatelskiej. W latach 2019-2021 była Przewodniczącą Koła PO Nowy Dwór Mazowiecki. Obecnie w Kole PO NDM pełni funkcję sekretarza. W wyborach samorządowych do Rady Powiatu Nowodworskiego startuje z listy Koalicji Obywatelskiej jako „jedynka” w okręgu wyborczym nr 1 obejmującym Nowy Dwór Mazowiecki.

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Nasielsk. Burmistrz Radosław Kasiak ma większość w Radzie Miejskiej? W tle niedopięta umowa koalicyjna

Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Nasielsku nowo wybrany burmistrz Nasielska, Radosław Kasiak oraz radni złożyli ślubowanie i oficjalnie objęli swoje funkcje. Przewodniczącym organu stanowiącego został Marek Gerasik, a jego zastępcą Zbigniew Wóltański. Inauguracyjna sesja przyniosła niektórym smak zwycięstwa, inni zaś musieli przełknąć gorycz porażki.

Pomiechówek. Motocyklistka ze złamaną ręką trafiła do szpitala. Wcześniej uderzył w nią kierowca osobówki

W środę (8 maja) około godz. 18 na ulicy Piastowskiej w Wymysłach (gm. Pomiechówek) doszło do wypadku z udziałem motocykla i samochodu osobowego. 30-letnia motocyklistka została przetransportowana do szpitala z urazem ręki.

Cenne trzy punkty Świtu z sąsiadem w tabeli. Dublet Ciacha i fantastyczny gol Wiśniewskiego

Świt Nowy Dwór Mazowiecki wraca do wygrywania w dobrym stylu. Biało-zieloni wygrali 3:1 z Lechią Tomaszów Mazowieckim, która przed meczem zajmowała pozycję niżej w tabeli. Dwa gole zdobył Arkadiusz Ciach, ale to bramka Kamila Wiśniewskiego była ozdobą meczu.

Nowy Dwór Mazowiecki. Mężczyzna na hulajnodze wjechał wprost pod jadący samochód. Trafił do szpitala

We wtorek (14 maja) w godzinach popołudniowych na ulicy Morawicza w Nowym Dworze Mazowieckim doszło do potrącenia mężczyzny poruszającego się na hulajnodze przez kierującą samochodem osobowym. Poszkodowany trafił do szpitala.