spot_img

Co drugie jabłko pochodzi z Mazowsza

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Dziś Światowy Dzień Jabłka. Jak pokazują badania, to ulubiony owoc Polaków. Statystyczny mieszkaniec naszego kraju zjada 16 kg jabłek rocznie. Skąd pochodzą najlepsze owoce? Oczywiście z Mazowsza, gdzie dojrzewa co drugie polskie jabłko.

O tym, że warto jeść mazowieckie jabłka przekonuje marszałek Adam Struzik. – Gorąco zachęcam do kupowania i jedzenia mazowieckich jabłek, oczywiście nie tylko w światowy dzień jabłka, ale na co dzień. W ten sposób wspieramy nie tylko nasze zdrowie, ale i liczne mazowieckie sady. A warto pamiętać, że co drugie polskie jabłko pochodzi z Mazowsza. Pionierem w tej dziedzinie są gminy z powiatów grójeckiego i wareckiego.

Średnio ponad 45 proc. produkcji jabłek w kraju pochodzi z zagłębia grójecko-wareckiego[1], nazywanego „największym sadem Europy”. Gminy o największej koncentracji upraw to: Błędów, Belsk Duży, Grójec i Warka. Jak mówią smakosze – to właśnie z tego rejonu jabłka są najlepsze, odpowiednio wybarwione o jędrnym miąższu. To dzięki szczególnemu mikroklimatowi  i staraniom wielopokoleniowych rodzin sadowników jabłka z Mazowsza są tak doskonałe. Najbardziej znane i doceniane odmiany to m.in. Gala, Jonagold, Golden Delicious, Red Jonaprince oraz Ligol. I jest na nie największe zapotrzebowanie.

Mamy najlepsze owoce na świecie. Nigdzie indziej nie są one tak pachnące i smaczne, a co najważniejsze pełne wartości odżywczych – przekonuje Leszek Przybytniak, urodzony w Grójcu radny województwa mazowieckiego, przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich oraz producent rolny.  – To aromaty z naszych jabłek wykorzystywane przy produkcji artykułów spożywczych czy kosmetyków są najbardziej cenione i jest na nie największe zapotrzebowanie – podkreśla radny.

Mazowiecki specjał – Amela

Znakomicie smakują, ale mają też wiele wartości odżywczych. Dietetycy zalecają jedzenie przynajmniej dwóch jabłek dziennie – rano dla urody, wieczorem dla zdrowia. Jabłka to źródło witaminy C, witamin z grypy B, minerałów i błonnika roślinnego. Są niskokaloryczne (jedynie około 50 kcal w 100 g), korzystnie wpływają na trawienie, oczyszczają organizm z toksyn, wspomagają pracę mózgu i pomagają regulować poziom cukru we krwi.

Advertisement

Zupełnie wyjątkowe na Mazowszu jest jabłko marki „amela” – produkowane zgodnie z innowacyjnym programem „zero pozostałości pestycydów” w ramach Klastra „Polska Natura” w gminie Błędów (pow. grójecki).

Jabłkowy szlak

Smaczny owoc doczekał się własnego szlaku.Warecki Szlak Jabłkowy liczy 70 km i wiedzie przez Warkę – jedno z najstarszych miast na Mazowszu oraz Jasieniec, Belsk Duży i Błędów. Założyła go grupa lokalnych społeczników pod skrzydłami Stowarzyszenia W.A.R.K.A.


[1] Certyfikowane Jabłka Grójeckie w 2011 r. zostały wpisane do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG/PGI).

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Pomiechówek. Wyciek gazu na terenie jednostki wojskowej. Operator koparki uszkodził rurę

We wtorek (14 maja) podczas prac ziemnych na parkingu należącym do 64. Batalionu Lekkiej Piechoty w Pomiechówku, operator koparki uszkodził rurę z gazem. Na miejscu interweniowała straż pożarna i pogotowie gazowe. Z pobliskiego budynku ewakuowano jedną osobę i wyznaczono strefę zagrożenia.

Pomiechówek. Motocyklistka ze złamaną ręką trafiła do szpitala. Wcześniej uderzył w nią kierowca osobówki

W środę (8 maja) około godz. 18 na ulicy Piastowskiej w Wymysłach (gm. Pomiechówek) doszło do wypadku z udziałem motocykla i samochodu osobowego. 30-letnia motocyklistka została przetransportowana do szpitala z urazem ręki.

Wznowiona sesja Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim. Kto będzie przewodniczącym? Relacja na żywo

O godzinie 14:00 zostanie wznowiona pierwsza sesja Rady Miejskiej w Nowym Dworze Mazowieckim nowej kadencji. W porządku obrad m.in. wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących organu uchwałodawczego. Czy tym razem radni dojdą do porozumienia? Zapraszamy do śledzenia tych obrad na naszej stronie internetowej.

Nasielsk. Burmistrz Radosław Kasiak ma większość w Radzie Miejskiej? W tle niedopięta umowa koalicyjna

Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Nasielsku nowo wybrany burmistrz Nasielska, Radosław Kasiak oraz radni złożyli ślubowanie i oficjalnie objęli swoje funkcje. Przewodniczącym organu stanowiącego został Marek Gerasik, a jego zastępcą Zbigniew Wóltański. Inauguracyjna sesja przyniosła niektórym smak zwycięstwa, inni zaś musieli przełknąć gorycz porażki.