NDM. Sól historii i przyszłości. Plac Solny stanie się reprezentatywnym punktem miasta?

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Dokładnie za tydzień (16 sierpnia) rozpocznie się rewitalizacja Placu Solnego. „W wyniku inwestycji obszar placu przekształci się w atrakcyjną przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową i parkingową, wzbogaconą o elementy zieleni oraz starannie dobraną architekturę” – napisał na swoim profilu społecznościowym Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. W czasie prac nie będzie możliwości parkowania pojazdów na placu.

W ramach prac, które rozpoczną się 16 sierpnia o godz. 7, planowane jest nadanie nowych funkcji rekreacyjno-wypoczynkowych miejscu, które obecnie jest zdegradowane i zaniedbane. Jego lokalizacja w centralnej części miasta, nieopodal rzeki, przy wejściu na wał, wymaga stworzenia przestrzeni dla mieszkańców i turystów, przy jednoczesnym uwzględnieniu obecnej funkcji parkingowej.

Przestrzeń zostanie zagospodarowana roślinnością, małą architekturą i infrastrukturą towarzyszącą, aby podnieść atrakcyjność miasta, tworząc przestrzeń do spędzania wolnego czasu i integracji społecznej oraz powiększenie powierzchni biologicznie czynnych. Zieleń na tym terenie powinna poprawić estetykę miasta, jakość życia, powietrza i mikroklimatu oraz minimalizować hałas i wyspy cieplne. Nowodworski magistrat chce, aby Plac Solny – znajdujący się w rejestrze zabytków – stał się reprezentacyjnym punktem na mapie miasta.

W wyniku inwestycji obszar placu przekształci się w atrakcyjną przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową i parkingową, wzbogaconą o elementy zieleni oraz starannie dobraną architekturę

Advertisement
– napisał na swoim profilu społecznościowym Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego. Jak dodaje, w czasie prac nie będzie możliwości parkowania pojazdów na placu. W związku z tym właściciele pojazdów tam parkujących proszeni są o ich zabranie i korzystanie z pobliskich ulic oraz parkingu zewnętrznego przy targowisku miejskim.

Zakończenie prac zaplanowano na grudzień br.

Historia Placu Solnego

Plac Solny mógł powstać w okresie modernizacji miasta pod koniec XVIII w. Nazwa miejsca wprost nawiązuje do tradycji handlu solą. Na placu odbywał się w różnych okresach handel także innymi towarami. Po założeniu Ochotniczej Straży Pożarnej na placu wybudowano drewnianą wieżę obserwacyjno-ćwiczebną. W 1942 r. miała miejsce egzekucja dokonana przez Niemców. Po wojnie przez pewien okres znajdował się dworzec autobusowy. Obecnie plac jest wyasfaltowany (liczne ubytki i spękania) i został sprowadzony do funkcji parkingu, bez elementów małej architektury.

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Nasielsk. Zderzenie samochodu osobowego z dzikiem na drodze wojewódzkiej nr 632 w Chrcynnie

W niedzielę (15 września) po godz. 22 w Chrcynnie (gmina Nasielsk) samochód osobowy zderzył się z dzikiem, który wybiegł na drogę wojewódzką nr 632 wprost pod nadjeżdżający pojazd. Na miejscu interweniowała straż pożarna i policja. Kierowca nie odniósł obrażeń w wyniku kolizji. Dzik nie przeżył zderzenia z autem i padł na poboczu

Nasielsk. Zderzenie MINI Coopera z Hondą w Wągrodnie. Jedna osoba trafiła do szpitala

W piątek (20 września) po godz. 12 w Wągrodnie (gmina Nasielsk) zderzyły się dwa samochody osobowe. Na miejscu interweniowała straż pożarna, pogotowie i policja. Jedna osoba w wyniku kolizji została przetransportowana do szpitala na dokładne badania

Powiat. Żyto, pszenicę, rzepak – te zboża uprawiają nasi rolnicy

Powiat Nowodworski to nie tylko rozwijające się miasta. Znaczną...

Pomiechówek zdobył dofinansowanie na wymianę oświetlenia

Ok. 700 tys. zł. z "Polskiego Ładu" zostanie zainwestowanych...