W świecie, gdzie pamięć o zmarłych i lokalnym dziedzictwie kulturowym zanika, znalazło się trzynastu wolontariuszy, którzy postanowili ją kultywować w niezwykły sposób. Rok żmudnej pracy zaowocował uruchomieniem wirtualnego cmentarza w Pomiechowie, który przenosi tradycyjne nagrobki na ekran komputera. Teraz każdy może przenieść się do wirtualnej przestrzeni i znaleźć informacje na temat ponad 10 tys. zmarłych.

Pomysł na stworzenie wirtualnego cmentarza pojawił się już w październiku 2022 r., kiedy to na jednym ze spotkań poświęconemu tematyce cmentarzy w gminie Pomiechówek poruszono koncepcję stworzenia wirtualnej bazy danych zmarłych spoczywających na cmentarzu parafialnym w Pomiechowie. Pomysłodawcą projektu był wieloletni samorządowiec Andrzej Lenart, prezes stowarzyszenia „Twórcza Dolina”, które zarządza wyszukiwarką.

Działania wymagały żmudnej i czasochłonnej pracy. Przygotowania trwały ponad rok i obejmowały różnorodne etapy, od przygotowania cyfrowej mapy cmentarza z wykorzystaniem zdjęć z drona, po rozbudowę systemu zarządzania bazą danych. Za koordynację działań odpowiedzialny był kierownik projektu Piotr Bolek.

Udało się zebrać grupę 13 wolontariuszy zarówno członków stowarzyszenia, jak i zwykłych mieszkańców, którzy poparli tego typu inicjatywę. W ciągu 11 miesięcy sfotografowali oni prawie 4,5 tys. nagrobków, w których spoczywa ponad 10 tys. parafian z parafii św. Anny w Pomiechowie. Wysiłek pochłonął ponad 600 godzin pracy.

Przy okazji podczas realizacji tego projektu odkryto i udokumentowano historie bohaterów wojen, więźniów obozów oraz zasłużonych dla regionu.

Advertisement

24 listopada br. oficjalnie uruchomiono witrynę, która ma na celu inwentaryzację i digitalizację informacji o grobach i zmarłych spoczywających na cmentarzu parafialnym. Dziś, odwiedzając stronę www.cmentarzpomiechowo.pl, każdy ma możliwość wyszukania informacji dotyczących zmarłych, których nagrobek dało się sfotografować.

Witryna nie tylko jest wyposażona w funkcjonalny system wyszukiwania grobów, ale także umożliwia przekazywanie dodatkowych informacji na temat pochowanych osób. Rodziny zmarłych mogą również przesyłać zdjęcia i informacje na temat swoich przodków, wzbogacając w ten sposób wiedzę na ich temat dla przyszłych pokoleń.

W przyszłości planowane jest zintegrowanie systemu z zewnętrznymi bazami danych, a dla chętnych nawet oznaczanie grobów kodem QR, które bezpośrednio doprowadzą do konkretnych informacji w bazie. Strona będzie aktualizowana o nowe pochówki i rozbudowę.

Advertisement