spot_img

NDM. Rewitalizacja lasu na Dębince, Placu Solnego i skweru w Twierdzy. Prace mają być ukończone do końca przyszłego roku

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Zielona część miasta dostanie drugie życie po tym, jak burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego Jacek Kowalski ogłosił, że wyłoniony został zwycięzca przetargu na rewitalizację lasu na Dębince, Placu Solnego i skweru w Twierdzy. Niewielkie zmiany zajdą także w Parku Wybickiego i przy ul. Kolejowej. 

Las na Dębince 

Kompleks leśny zlokalizowany na obrzeżach miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Znajduje się tam izolowane stanowisko gatunków chrząszczy jakimi są: pachnica dębowa i zgniotek cynobrowy w siedlisku lasu mieszanego. Obszar już wcześniej był wykorzystywany do rekreacji. Rewitalizacja obejmie stworzenie kompleksu zieleni mającego na celu nadanie nowych funkcji rekreacyjno-wypoczynkowych istniejącym terenom obecnie nieużytkowanym. Przestrzeń zostanie uzupełniona o infrastrukturę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma ona zapewnić uporządkowany ruch użytkowników tych terenów, jedynie po wyznaczonych szlakach oraz pozwolić na spędzenie większej ilości czasu na terenie kompleksu leśnego. 

Plac Solny 

Plac Solny mógł powstać w okresie modernizacji miasta pod koniec XVIII w. Nazwa miejsca wprost nawiązuje do tradycji handlu solą. Na placu odbywał się w różnych okresach handel także innymi towarami. Po założeniu Ochotniczej Straży Pożarnej na placu wybudowano drewnianą wieżę obserwacyjno-ćwiczebną. W 1942 r. miała miejsce egzekucja dokonana przez Niemców. Po wojnie przez pewien okres znajdował się dworzec autobusowy. Obecnie plac jest wyasfaltowany (liczne ubytki i spękania) i został sprowadzony do funkcji parkingu, bez elementów małej architektury. Prawdopodobnie pod asfaltem znajduje się bruk.

Planowane jest nadanie nowych funkcji rekreacyjno-wypoczynkowych miejscu, które obecnie jest zdegradowane, zaniedbane i w ten sposób nieużytkowane. Jego lokalizacja w centralnej części miasta, nieopodal rzeki, przy wejściu na wał, wymaga stworzenia przestrzeni dla mieszkańców i turystów, przy jednoczesnym uwzględnieniu obecnej funkcji parkingowej. Przestrzeń zostanie zagospodarowana roślinnością, małą architekturą i infrastrukturą towarzyszącą, aby podnieść atrakcyjność miasta, tworząc przestrzeń do spędzania wolnego czasu i integracji społecznej oraz powiększenie powierzchni biologicznie czynnych. Zieleń na tym terenie powinna poprawić estetykę miasta, jakość życia, powietrza i mikroklimatu oraz minimalizować hałas i wyspy cieplne. Nowodworski magistrat chce, aby Plac Solny – znajdujący się w rejestrze zabytków – stał się reprezentacyjnym punktem na mapie miasta. 

Skwer w Twierdzy 

Teren jest obecnie częściowo zagospodarowany. Znajduje się na nim figurka Matki Boskiej z zadbanym bezpośrednio przy nim terenie. Za figurką znajduje się zaniedbana fontanna z czasów PRL, która jest nieużywana i porośnięta zdziczałą roślinnością. Przez skwer przechodzi chodnik, przy którym brakuje małej architektury. Przywrócona zostanie pierwotna funkcja obecnie zaniedbanego miejsca. Mieszkańcy ponownie będą mogli spotkać się i odpocząć przy fontannie w zadbanym otoczeniu. Zastosowanie nowych nasadzeń roślinnością niską, małej architektury oraz nowej nawierzchni ciągów komunikacyjnych i terenu okalającego fontannę, nadają nowe funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe istniejącym terenom, z dbałością o powierzchnie biologicznie czynne. Celem działań jest poprawa estetyki tej części miasta i minimalizacja hałasu pojazdów z ulic okalających skwer. 

Park Wybicki 

Park miejski przeszedł wcześniej rewitalizację, która odmieniła to miejsce, jednak ze względu na upływający czas i zmieniające się potrzeby społeczne wymaga podjęcia kolejnych działań w tym zakresie. Podzielony jest na dwie części. Pierwsza, pomiędzy ulicami Warszawską, Kościuszki, Lotników, Wybickiego to zadrzewiony park z niską roślinnością. W części tej znalazły się klasyczne ławki do odpoczynku i strefy z licznymi urządzeniami do zabawy przez dzieci. Brakuje infrastruktury dla ludzi młodych i seniorów. Klasycystycznie ułożone alejki zbiegają się na trzech zabrukowanych placach, w tym jeden z nich – największy, środkowy z kompozycją zieleni pośrodku. Druga część, pomiędzy ulicami Lotników, Kościuszki, Sukienną i Wybickiego to amfiteatr z zegarem słonecznym pośrodku i fontanną. Miejsce służy do organizacji imprez o charakterze zbiorowym, a fontanna dawniej przyciągała mieszkańców, szczególnie w słoneczne dni. Ze względu na swój stan, obecnie fontanna funkcjonuje w bardzo ograniczonym zakresie, nie spełniając założonych w niej funkcji i wymaga wymiany lub gruntownej modernizacji.

Advertisement

Planowane działania, tj. zainstalowanie tężni solankowej dopasowanej do miejsca w pierwszej części parku oraz prace przy fontannie w drugiej, mają przyczynić się do poprawy estetyki miasta, jakości życia i mikroklimatu. Zrewitalizowane przestrzenie do spędzania wolnego czasu przyczynią się do integracji społecznej i podniesienia atrakcyjności miasta. Park znajduje się na terenie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków. 

Teren przy ul. Kolejowej 

Teren wzdłuż ul. Kolejowej na wysokości szkoły systematycznie zmienia swoje oblicze. Dotychczas poprowadzono wzdłuż ulicy ścieżkę rowerową oraz przeprowadzono modernizację terenu zielonego poprzez nowe, uporządkowane nasadzenia. Przygotowano też małą architekturę dla odwiedzających to miejsce. Teren ten potrzebuje dodatkowej atrakcji, która przyciągnie turystów i mieszkańców, dlatego też zaplanowano zainstalowanie lunety. 

Koszt inwestycji 

Burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego ogłosił, że realizacją tego przedsięwzięcia zajmie się Kępka Architektura Krajobrazu, firma znana z wcześniejszych realizacji w Nowym Dworze Mazowieckim (skwery przy ul. Zakroczymskiej i Nadrzecznej). Nowodworski urząd chce, aby wykonawca wywiązał się z zadania do końca przyszłego roku. Prace będą dofinansowane w kwocie 6 mln zł z programu Polski Ład.  

Fot. FB/Jacek Kowalski

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Nasielsk. Zgłosił kolizję. Zapomniał, że był poszukiwany

Nowodworscy policjanci zostali wezwani na miejsce zdarzenia drogowego w Cegielni Psuckiej (gm. Nasielsk). W trakcie interwencji okazało się, że zgłaszający kolizję 54-latek był poszukiwany.

Zuzanna Pawelec znów w kadrze narodowej juniorek w tenisie stołowym

Zuzanna Pawelec, tenisistka stołowa KTS-u Nowy Dwór Mazowiecki, została powołana do kadry narodowej juniorek na turnieje rangi World Table Tennis Youth Contender.

Nasielsk. Wezwał policję na interwencję. Okazało się, że sam jest poszukiwany do odbycia kary więzienia

Policjanci z nasielskiego komisariatu w nocy z soboty na niedzielę zatrzymali 47-latka, który zadzwonił na numer alarmowy i zgłosił interwencję. Jak się okazało, mężczyzna był poszukiwany do odbycia kary 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Informacje z Mazowsza: 8 maja 2024r.

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje...