spot_img

Zdrowie. Skończmy z węglowodanową hipokryzją

Date:

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

W ostatnich latach, gdy modne stały się diety niskowęglowodanowe (Dukana, wcześniej Atkinsa i Kwaśniewskiego), świat panicznie zaczął się bać węglowodanów. Większość osób kojarzy je ze złem prowadzącym do tycia i utożsamia je z największą przeszkodą w odchudzaniu. Czy ktoś jednak, choć na chwilę zatrzymał się w tym węglowodanowo restrykcyjnym szale, by uważniej się im przyjrzeć i poznać tajniki klasyfikacji tych związków na te złe i te dobre (bo takie wbrew panującej modzie teź istnieją)?

Czym są węglowodany?

Węglowodany, inaczej cukry, to grupa związków, które powinny stanowić podstawę racjonalnej diety (50 – 60% kalorii powinno pochodzić z węglowodanów). Jest to najlepsze paliwo dla całego organizmu, a dla takich części naszego organizmu jak tkanka nerwowa (w tym mózg), czerwone krwinki oraz nerki, jest to jedyne fizjologiczne źródło energii.

Gdzie występują węglowodany?

Wszędzie poza mięsem, rybami i olejem. Jednak głównym ich źródłem są produkty zbożowe (mąka, pieczywo, makaron, kasze, płatki) oraz warzywa, owoce, nasiona roślin strączkowych, a także cukier, miód, słodycze.

Których węglowodanów unikać?

Bezwzględnie powinniśmy ograniczyć w naszej diecie cukry proste, które występują w cukrze, miodzie, słodyczach, słodkich napojach i owocach. Te produkty możemy nawet całkowicie wykluczyć z naszej diety. Oczywiście poza owocami, które pomimo tego, że zawierają cukry proste są dobrym źródłem wielu witamin, przeciwutleniaczy oraz błonnika. Jedzmy je, ale z umiarem. Zaleca się spożycie 3 porcji owoców dziennie (1 porcja to np. 1 duże jabłko lub szklanka drobnych owoców lub szklanka soku owocowego). Potraktujmy więc owoce jako zdrowszą alternatywę dla słodyczy. Nawet cukier dodawany do ciast, deserów czy napojów można świetnie zastąpić zmielonymi owocami suszonymi (głównie morele i figi) lub innymi świeżymi, naturalnie słodkimi owocami (banany, winogrona, dojrzałe maliny).

Które węglowodany powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie?

Węglowodany złożone, które występują w kaszach, pieczywie, makaronach, warzywach to podstawa zbilansowanej diety. Z tych grup powinniśmy wybierać produkty jak najmniej przetworzone, bo one mają największą wartość odżywczą. Zamiast białego pieczywa i białego makaronu, wybierajmy te z mąki pełnoziarnistej. Zamiast drobnych kasz i łuskanego białego ryżu wybierajmy kasze takie jak gryczana, pęczak oraz ryż brązowy. Produkty te poza energią dostarczają nam dużo błonnika, wiele witamin i składników mineralnych, a im mniej przetworzone (im mniej oczyszczone ziarno z łuski), tym więcej tych zdrowych składników. Dziennie powinniśmy zjadać około pięciu-sześciu porcji produktów zbożowych. 1 porcja to:
– 1 kromka pieczywa lub bułka o wadze 50g
–  połowa szklanki kaszy lub ryżu przed ugotowaniem
–  2/3 szklanki makaronu przed ugotowaniem
– 1/3 szklanki musli

Advertisement

W przeciwieństwie do cukrów prostych, węglowodany złożone nie powodują szybkiego wzrostu stężenia glukozy we krwi, a co za tym idzie, szybkiego jej spadku. Dzięki temu najadamy się na dłużej i mamy mniejszą ochotę na słodycze i inne kaloryczne przekąski w ciągu dnia.

Skończmy już z tą węglowodanową hipokryzją. Nie unikajmy pieczywa, kasz i makaronu, które dostarczają cennych składników odżywczych, po to by bez sensu zalewać się nikomu niepotrzebnym cukrem ze słodzonych napojów czy słodyczy.

Katarzyna Foszner-Grodek
dietetyk

Advertisement
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podziel się wiadomością

Zapisz do newslettera

spot_imgspot_img

Chętnie czytane

Czytaj także
Czytaj także

Informacje z Mazowsza: 8 maja 2024r.

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje...

Czosnów. Zderzenie trzech aut na S7 w Kazuniu Nowym. Suzuki zawisło na barierkach

W niedzielę (5 maja) po godz. 11 na remontowanym odcinku S7 w Kazuniu Nowym doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. W wyniku kolizji jeden z pojazdów zawisł na barierkach.

Nasielsk. Samochód uderzył w klępę i rozerwał jej brzuch. Przy drodze urodziły się dwa małe łoszaki

Po zderzeniu samochodu osobowego z ciężarną klępą w Popowie Borowym (gm. Nasielsk), na świat przy drodze przyszły dwa młode łoszaki. Policjanci przekazali je pod specjalistyczną opiekę. Dwie młode samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni. Prowadzona jest zbiórka na ich leczenie.

Zaprzysiężenie burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego, Sebastiana Sosińskiego oraz Rady Miejskiej kadencji 2024-2029. Relacja na żywo

Rozpoczęła się pierwsza w nowej kadencji samorządowej sesja Rady Miejskiej Nowego Dworu Mazowieckiego. Oprócz zaprzysiężenia nowych 21 radnych i burmistrza Sebastiana Sosińskiego, w tajnych głosowaniach wybrani zostaną przewodniczący i wiceprzewodniczący tego ciała uchwałodawczego. Zapraszamy do śledzenia tych obrad na naszej stronie internetowej.